Dlaczego regulacja drzwi wejściowych jest bardzo ważna ?
Drzwi zewnętrzne drewniane – Są narażone na działanie czynników atmosferycznych np. słońce, deszcz, śnieg, wilgoć, częste otwieranie i zamykanie sprawiają, że bez przeprowadzenia regularnych konserwacji skrzydła drzwiowego zaczynają skrzypieć i szurać. Odpowiednie wyregulowanie drzwi pozwala cieszyć się sprawnymi drzwiami wejściowymi przez długie lata. Z naszego artykułu dowiesz się jak prawidłowo wyregulować drzwi wejściowe.
Kiedy wyregulować drzwi wejściowe?
Drzwi stawiające opór podczas otwierania, ich szuranie lub skrzypienie jest powodem, by jak najszybciej dokonać regulacji. Drzwi powinny także przylegać ściśle do uszczelki zamontowanej w ościeżnicy, po każdej ze stron. Pomocna okaże się tutaj poziomica, która wskaże niepotrzebne odchylenia świadczące o opadnięciu, nawet nieznacznym, skrzydła drzwiowego.
Kolejnym ważnym elementem, który powinien nas ostrzec, są wszystkie nieszczelności w skrzydle drzwiowym, które powodują świszczenia wiatru, zwiększone natężenie hałasu dobiegającego z zewnątrz, a także zapachy niepochodzące z naszego wnętrza. W przypadku naprawdę sporych szczelin do środka może się przedostawać nawet światło z zewnątrz pomimo zamkniętych skrzydeł. To już naprawdę ostatni dzwonek, by zająć się regulacją drzwi zewnętrznych drewnianych.
Jakie mamy rodzaje zawiasów ?
- Zawiasy nawierzchniowe– zapewniają najprostszą regulację drzwi zewnętrznych. Są to zawiasy stosowane do drzwi przylgowych. Wybierając drzwi przylgowe decydujemy się na zawiasy widoczne, które w tym przypadku pełnią rolę nie tylko mechaniczną, ale także ozdobną. Części zawiasu przylgowego montuje się w ościeżnicy, przez co są one widoczne między skrzydłem, a futryną. Regulacja w tym przypadku jest bardzo prosta.
Zanim przystąpimy do regulacji drzwi na zawiasach przylgowych musimy sobie przygotować odpowiednie narzędzia :
- poziomice
- metr
- klucze imbusowe
Jak wyregulować drzwi na zawiasach przylgowych, aby zrobić to poprawnie ?
- Zawiasy przylgowe– regulację położenia skrzydła drzwi względem ościeżnicy dokonujemy przez obracanie wskazanych śrub kluczem imbusowym .Górna śruba przy zawiasie umożliwia ustawienie odchylenia skrzydła między lewym, a prawym pionem ościeżnicy. Środkowy wkręt umożliwia regulowanie pionowe. Pozwala na podnoszenie skrzydła względem podłoża. Ostatnia dolna śruba, służy do ustawienia dolegania skrzydła do ościeżnicy. Robiąc to w 4 płaszczyznach zapewnisz odpowiedni docisk skrzydła drzwi.
- Zawiasy ukryte– jest to nowoczesne rozwiązanie gdzie, ościeżnica jest zlicowana ze skrzydłem. Na zawiasie ościeżnicy należy w tym celu dokręcać górną i dolną śrubę do momentu wyczucia docisku do tych śrub. Regulację docisku skrzydła do ościeżnicy wykonujemy za pomocą klucza imbusowego. W tym przypadku należy poluzować dwie śruby znajdujące się na środku zawiasów, ustawić skrzydło w żądanej pozycji, a następnie dokręcić śruby. Ustawiania bocznego położenia drzwi zewnętrznych względem ościeżnicy dokonuje się na części skrzydłowej zawiasu za pomocą imbusa, obracając na przemian obydwie śruby środkowe. Tak wyregulowane zawiasy zapewnią prawidłowe ustawienie drzwi.
Warto zastanowić się, co może być przyczyną powstałych w drzwiach nieszczelności i skrzypień. Jeśli u źródeł problemu leży działanie warunków atmosferycznych powodujące pęcznienie drewna, to zwykła regulacja zawiasów będzie niewystarczająca.